You Are Here: Home    SELCO in the Community   Mini-Grants   Winners

Mini-Grant Winners 2016

 

Mini-Grant Recipients

SELCO Community Credit Union is pleased to announce the 2016 SELCO Mini-Grant recipients. We are proud to provide 73 educators and 50 schools a total of more than $32,000 in supplemental funding for innovative class projects.

If you have any questions, please call 541-686-5382.

 

Approved Mini-Grant Requests 2016

 

Adams Elementary School, Eugene

Ashley Jorgenson, “Oregon Battle of the Books”

Al Kennedy Alternative High School, Cottage Grove

Brandi Baker Rudicel, “Cooking Healthy for Learning, Exploring, and Life”

Applegate Elementary School, Eugene

Tami Bloom, “Tennis Court Community Service”

Nicole Glenn, “‘A’ is for Australia and America”

Arts and Technology Academy at Jefferson, Eugene

Taylor Reineke, “On the Surface”

Bertha Holt Elementary, Eugene

Giulietta Smith, “Mallets and Recorders for Music Classes”

Calapooia Middle School, Albany

Margo DeYoung, “Choir Music”

Cottage Grove High School, Cottage Grove

Brian Vollmer Buhl, “Outdoor Classroom”

Joel Lindstrom, “Building to Learn—Hands on Physics and Physical Science”

Chris Medina, “Maker Space”

Kent Russo, “Lathe for Wood Shop”

Angela Schaefer, “Common Core Success with VTS”

Krista Scoggins, “Building Bilingual Literacy in Elementary and High Schools”

Geriann Walker, “Teacher Cadet Children’s Library”

Creswell High School, Creswell

Liz Babbs, “Outdoor Club Gear Purchase”

Jesse Herren, “A Picture Is Worth a Thousand Words”

Creswell Middle School, Creswell

Janelle Sailer, “Programming to Space”

Culver High School, Culver

Mike Dove, “High Altitude Ballooning Project”

Dorena School, Dorena

Kristen Barnett, “Creative Outdoor Fun and Games”

David Ghelfi, “Small Group Portable Video Monitor and Stand”

Valerie Rocco, “Running Down a Dream”

Early College & Career Options (ECCO) High School, Eugene

Ray Cole, “Career and Technical Education Support”

Educational Support Services, Eugene

Gina Wadsworth, “Pivotal Response Therapy Activity Boxes”

Family School, Eugene

Sharon Cassani, “Clay Explorations Class”

Gervais High School, Gervais

Megan Dilson, “Girls in the Shop”

Sarah Orschel, “Graphic Design”

Gervais Middle School, Gervais

Rob Tavares, “21st Century Science and Google Apps for Education”

Laura Taylor, “Chromebooks in the Classroom”

Gordon Russell Middle School, Gresham

Erika Dixon, “Mindfulness Mondays” & “Relaxation Recess”

High Lakes Elementary, Bend

Nicole Suttle, “Can’t Top Ozobots”

Houck Middle School, Salem

Katrina Henigin, “Bird Brain Subscription”

Irving Elementary School, Eugene

Ivy Sawyer, “Rockets”

James Monroe High School, Eugene

Brian Holte, “Current Events: People, Isues, Events, & Choices RIGHT NOW!”

Buffy Ritchie, “OBOB 2016/17”

John C Fremont Middle School, Roseburg

Teresa Martin, “Reading to Write: A Picture Book Project”

Junction City High School, Junction City

Carol Puderbaugh, “Anyone Can Save a Life”

KairosPDX, Portland

Catie Dalton, “Life Cycles”

La Pine Elementary School, La Pine

Leslie Johns, “Music-Drums”

Lafayette Elementary School, Albany

Carrie French, “Boomwhackers”

Latham Elementary School, Cottage Grove

Peter Bowers, “Virtual Reality Science”

Rachelle England, “IXL”

Liberty Elementary School, Albany

Danica Rickards, “Springtime Leaf Printmaking”

Lincoln Middle School, Cottage Grove

Dawn Stetina, “Bridge Program”

Bev Turner, “Art Supplies”

Mapleton Elementary School,

Pamela Lauer, “Animal Babies”

Mohawk High School, Marcola

Dustin DeGeorge, “Modern Physics Lab Equipment”

Kelli Fisher, “Technology for Agriculture”

Oak Grove Intermediate School, Albany

Jennifer Crow, “5th Grade Outdoor School”

Philomath Elementary School, Philomath

Kaisa Laukkanen, “Chromebooks for Kids”

Pleasant Hill High School, Pleasant Hill

Marietta Bonaventure, “Yoga Club”

Ridgeview High School, Redmond

Heather Petersen, “Literacy Means Learning”

River Road Elementary School, Eugene

Aline Baissac, “Lego Robotics”

Robert Frost Elementary School, Silverton

Jake Gerig, “Project Disc Golf”

Sage Elementary School, Redmond

Gina Dietz, “STEM BINS”

Ann Marie Ulum, “Art Walk Canvas Project”

Santiam Christian School, Adair Village

Amy Krahn, “Animal Sciences/Swing Raising Facility”

Scotts Mills Elementary School, Scotts Mills

Lisa Garrett, “Next Generation Science Students”

Shasta Middle School, Eugene

Christine Butler, “Visiting Artists Program”

Autumn Gardner, “Motivating Math”

Marty Greydanus, “Croaking Frogs—Virtual Dissections”

South Albany High School, Albany

Amanda Miles, “Headphones with Microphones Help Kids Write!”

Spencer Butte Middle School, Eugene

Kim Hanson, “Experiences in Glass!”

Springfield High School, Springfield

Amanda Greene Chacon, “Professional Pathways: HOSA State Conference Student Scholarships”

Leslie Watson, “Next Generation of Lifesavers”

Talent Middle School, Talent

Rianna Koppel, “School of Design and Innovation Pollinator Gardens”

Timber Ridge School, Albany

Devlyn Brazel, “Timber Ridge Nature Walk and Restoration”

Shay Brunson, “Video Editing”

Daniel Mitchell, “Music for a Lifetime”

Triangle Lake Charter School, Blachly

Paige Wynn, “Lego Writing Program”

Waverly Elementary School, Albany

Debra Redpath, “Functional Math Skills”

West Albany High School, Albany

Matt Boase, “Video Technology Improvement”

Willagillespie Elementary School, Eugene

Tammara Coleman, “I Am ME”

Jannine Johnson, “BRAIN BUILDERS!”