Contact Us

2017 SPARK! Grant Recipients

SELCO Community Credit Union is pleased to announce the 2017 SPARK! creative learning grant recipients.

We are proud to provide 42 educators and 33 schools a total of nearly $40,000 in supplemental funding for innovative class projects.

If you have any questions, please call 541-686-5382.

Adams Elementary School (Eugene)

Sara Matteri, “Feelings are Cool”

Bear Creek Elementary School (Bend)

Lindsey Manitsas, “Social Emotional Learning Supports”

Bend Senior High School (Bend)

Casie Bullock, “Improving Accuracy and Efficiency of Titration Experiments”

Blanchet Catholic School (Salem)

Eileen Virden, “BUDDIES BOXES for Blanchet BUDDIES (Building Unity Despite Differences In Every Student)”

Buena Vista Spanish Immersion School (Eugene)

Dr Dene Eller, “Climbing 2 Success!”

Central Linn Elementary School (Halsey)

Amanda O'Brien, “Back to Basics: Social Emotional Education for Students”

Colin Kelly Middle School (Eugene)

Jason Miller, “Engaging More Students in Academics”

Cottage Grove High School (Cottage Grove)

Gabe Dickinson, “Chromebooks for Music Practice”

Creswell High School (Creswell)

Jared Wolfsen, “Guitar Building”
Liz Babbs, “School Garden”

Dorena School (Cottage Grove)

Stephen Sadiq, “School of Rock”

High Desert Middle School (Bend)

Lisa Meredith, “Keeping Culinary Cool”

Hines Middle School (Hines)

Catherine Manning, “Decking Out the Art Room”

Howard Elementary School (Eugene)

Katie Mason, “Promoting Language, Thinking and Communication at School and Home”

Humboldt Elementary School (Portland)

Julie Hamilton, “Building Equity”

Lakeridge High School (Lake Oswego)

Jean Gray, “Special Education”

La Pine Elementary School (La Pine)

Leslie Johns, “Music Room Make Over”
Cari Fike, “Sensory and Motor Integration”

La Pine Senior School (La Pine)

Amber Downing, “Career Transition Program”

Lincoln Middle School (Cottage Grove)

Heather Devine, “Medicine Ball Mania!!!”

London School (Cottage Grove)

April Sexton, “Nutritional Cooking with Class”
Kimberly Green, “Accessibility for All: Special Kids, Special Tools”

Memorial Middle School (Albany)

LeAnn McAnulty, “Volleyball for a Lifetime”

Mohawk High School (Marcola)

Dustin DeGeorge, “Climate Data: From Soldering to 3D Mapping”

North Albany Elementary School (Albany)

Kilee Sowa, “Lego Robotics and STEM Stations”

Periwinkle Elementary School (Albany)

Kim Hanson, “World Explorers!”

Pleasant Hill High School (Pleasant Hill)

Mike Bova and Rick Faber, “Making Code Real”

Ponderosa Elementary School (Bend)

Ryan Shaffer, “Butterfly Bonanza”

REALMS - Rimrock Expeditionary Alternative Learning Middle School (Bend)

Amy Anderson, “Watering Can Plant Sale Program”

Ridgeview High School (Redmond)

Heather Petersen, “Literacy for All”

Rosland Elementary School (La Pine)

Denise Horton, “Multi-Sensory Obstacle Course”

Shasta Middle School (Eugene)

Joshua Edwards, “A World Without Monsters”

South Albany High School (Albany)

Andy Winn, “Student Broadcasters”
Jill Baker, “Sources of Strength - Suicide Prevention and Wellness Program”
Hillary Mehlhoff, “Bring an Embroidery Machine to Fashion and Sewing”
Melissa Reimer, “Re-Inventing Community: Challenging the Concept of Home”

South Eugene High School (Eugene)

Mindy Rimbey, “Science/STEM for Preschoolers”

St Thomas Academy (Redmond)

Andrea Gibson, “STEM for the Earliest Learners”
Colleen Kane, “Café and School Store Business Venture”
Emily Jones, “STA Smoothie Station”

Yujin Gakuen Japanese Immersion Elementary School (Eugene)

Kelly Stroh, “Courtyard Rejuvenation"
Giulietta Smith, "Xylophones for Music Class"